Hoşgeldiniz Bugün 10 01 2020

Kuruyemiş kabuğundan karbon ürettiler

trthaber.com\özel

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesi, Türkiye’nin yurtdışından yıllık altı bin ton aktif karbon ithalini ihracata çevirmeyi hedefliyor.

KURUYEMİŞ KABUĞUNDAN KARBON ÜRETİYORLAR
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Hakkı Alma’nın gözetiminde araştırma görevlileri, kuruyemiş kabuklarından karbon üretti.

Bir değirmende öğütülen kabuklar, laboratuvar ortamında çeşitli işlemlerden geçirilerek ve altı yüz derece azotla yakılarak aktif karbon elde ediliyor. Bu yanma esnasında çıkan gazda istenirse yakılarak kullanılabiliyor. Bir ton kabuktan üç yüz elli kilogram aktif karbon üretilebiliyor.

Özellikle Malatya’da yetiştirilen kayısının çekirdek kabuğu, Gaziantep’in “Antep Fıstığı” kabuğu, Ege’de yetiştirilen çam fıstığı kabuğu ya da sadece bunlardan biriyle Türkiye’nin ithal ettiği yıllık karbon ihtiyacını karşılanabiliyor.

KULLANIM ALANLARI
Aktif karbon, askeri ve endüstriyel amaçlı gaz maskelerinde organik gazlardan korunmak için, şeker kamışı şurubunun rafinerisinde, yenilebilen sıvı yağları ve ilgili ürünleri rafine eden endüstriler arıtmada, jelatin, ham sabun ile sirke gibi gıda ürünlerinin çoğunda renk ve lezzetin düzeltilmesinde, kimyasal işlemler sırasında çözücüler kirlenirler, çözücülerin ayrıştırılması adsorbsiyon ile yapıldığı zaman gibi bir çok alanda kullanılıyor.

Araştırma görevlileri tarafından yapılan bu çalışmalar tescillendi. İstenildiği takdirde kilo fiyatı hayli yüksek olan karbon seri üretime hazır.


Yorum Yap
cansın

diyecek bir söz bulamadım

4 sene önce yazıldı.